featured

Seçim Haberciliği Eğitim Programı’nda sıra Ankara’da: 31 Ocak-2 Şubat 2023

#Seçim2023 Yerel Medya Koordinasyonu ile dokuz8AKADEMİ’nin düzenlediği “seçim haberciliği eğitimi” Ankara’ya geliyor. Tüm Türkiye çapında yerel gazetecilerin başvurusuna açık olan eğitime kabul edilenlerin yol ve konaklama masrafları karşılanıyor.

 

Ankara Seçim Haberciliği Eğitimi

Ankara’da 31 Ocak-2 Şubat 2023 tarihleri arasında 3 gün sürecek Yerel Medya ve Yurttaş Haberciler İçin Seçim Haberciliği Eğitimi’ne, yerel gazeteciler, yurttaş haberciler, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri başvurabiliyor. Alanında uzman eğitimcilerin gerçekleştirdiği sunumlar arasında medyada dijital dönüşümden seçim haberciliğine, seçim izleme ve ihlal tespitinden sosyal medya araçlarının kullanımına pek çok başlık yer alıyor. Aralarında Prof. Dr. Erkan Saka, Sibel Hürtaş, Nejat Taştan, Gökhan Biçici, Mustafa Kara, Bekir Güneş, Sinem Saka, Nurcan Seven ve Ercan Yılmaz’ın yer aldığı uzman isimlerin vereceği Eğitim Programı kapsamında “#Seçim2023 Yerel Medya Koordinasyonu Çalışmaları, Mevcut Durum, Olanaklar, ihtiyaçlar ve Planlar” başlıklı bir forum da düzenlenecek.

PROGRAMDA YER ALAN EĞİTİM BAŞLIKLARI

  • #Seçim2023’e doğru: dokuz8HABER deneyimi penceresinden medyanın dijital dönüşümü, sonuçları, seçim sürecine etkileri ve sunduğu olanaklar
  • Dijital Çağda Haber Kavramı, Haberin Dönüşümü ve Hak Odaklı Yaklaşım
  • Seçim Sürecinde Yerel Medyanın Rolü  ve Deneyimler
  • #Seçim2023’e doğru Seçim İzleme, İhlal Tespiti ve Raporlama-Bağımsız Seçim İzleme Platformu Deneyimleri
  • Seçimlerin Anlık Takibi için Mobil Odaklı Video Haberciliğe Giriş
  • Seçimlerde Yalan Haber, Manipülasyon ve Dezenformasyona Karşı Veri Doğrulama
  • Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik
  • Haber için Sosyal Medya ve Sosyal Medya Araçları
  • Youtube Haberciliği

NASIL KATILABİLİRİM?

Seçim Haberciliği Eğitim Programı’na bölge illerinden linkteki formu doldurarak başvurmak mümkün. Başvurusu kabul edilen katılımcıların ulaşım ve konaklama masrafları karşılanıyor, eğitim için herhangi bir ücret talep ediliyor. Katılımcılardan eğitimin tümüne katılması bekleniyor.

HER BÖLGEDE EĞİTİMLER

#Seçim2023 Yerel Medya Koordinasyonu ve dokuz8AKADEMİ tarafından düzenlenen Yerel Medya ve Yurttaş Haberciler İçin Seçim Haberciliği Eğitim Programı daha önce de pek çok kentte gerçekleştirildi.  İzmir ve Karadeniz’in üç ayrı bölgesinde HopaSamsunEreğli’de düzenlen eğitimlerin İstanbul’da Türkiye Buluşması gerçekleştirmiş, 24-26 Ağustos’da Van’da bölge eğitim programı gerçekleştirilmişti. İzmir’de düzenlenen eğitim programı sonrası Ege Bölge Ağı kuruldu, hemen ardından Manisa’da bir günlük bir seçim haberciliği eğitim programı hayata geçirildi. Ardından Denizli ve Samsun’da da eğitimler gerçekleştirildi. Seçim haberciliği eğitimlerini tüm yurda yayması planlayan dokuz8AKADEMİ, bu amaçla bir eğitim seferberliği de başlattı. Seferberlik kapsamında somut bir yüz yüze eğitim planı olmasa da bu linkten başvuru yapmak ve sıradaki yüz yüze ve online eğitimlerden haberdar olmak mümkün.

 

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

dokuz8AKADEMİ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin