featured

dokuz8ATÖLYE eğitim programı devam ediyor

dokuz8AKADEMİ, #Seçim2023 kapsamında genç gazeteci adaylarına yönelik Nisan ayında başlattığı ve 3 ay sürecek hem teorik eğitim hem pratik imkanı sunan dokuz8ATÖLYE’yi başlattı. Eğitim programıyla 2023 seçimleri öncesi ve sonrası genç gazeteci adaylarının dijital çağa uyumunun sağlanması ve hak odaklı haberciliğin yaygınlaşmasının yanında, seçim/sandık/haber güvenliği, veri gazeteciliği, yurttaş haberciliğinin toplumsal süreçlerde etkisinin anlaşılması hedefleniyor.

dokuz8AKADEMİ; Nisan ayında başlattığı dokuz8ATÖLYE eğitim programı ile genç gazeteci adayları, öğrenciler ve gazetecilik yapmak isteyen yurttaşlarla bir araya geldi.Yaklaşık üç ay sürecek olan program kapsamında 2023 seçimleri odaklı dijital çağa uyumunun sağlanması ve hak odaklı haberciliğin yaygınlaşması, seçim/sandık/haber güvenliği, veri gazeteciliği, yurttaş haberciliğinin toplumsal süreçlerde etkisinin anlaşılması pek çok konu uzmanlarca ele alınıyor. Hem eğitim modülleri içinde hem de staj programı formunda online eğitimler sunuluyor. Yaz boyu sürecek atölyede yer alan katılımcılar, çok yönlü bir staj-eğitim programının parçası oluyor.

SEÇİM ODAKLI ÇOK YÖNLÜ EĞİTİM

Haftalık eğitimlerle alanında uzman eğitimciler atölye katılımcılarına sunumlar yapıyor. Prof. Dr. Barış Çoban’ın “Yurttaş haberciliği ve tarihsel gelişim evreleri” sunumu ile başladı. Malumatfuruş ile “Seçimlerde dezenformasyon ve yalan habere karşı veri doğrulama yöntemleri” ile uygulamalı doğrulama gerçekleştirildi. Av. Aysemin Gülmez “Seçim mevzuatı ve seçim güvenliği” hakkında hukuki bilgi verdi. Geçmiş tecrübelerden de yola çıkarak oluşabilecek ihlallere dair kapsamlı bilgiler verdi. Prof. Dr. Erkan Saka, “Haber için sosyal medya araçları ve etkilim kullanım yöntemleri” ile teorik ve pratik bilgiler verdi.

ONLINE EĞİTİMLER TEMMUZ ORTASINA KADAR SÜRECEK

dokuz8ATÖLYE programı Temmuz ortasına kadar online eğitimleriyle devam edecek.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

dokuz8AKADEMİ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin