Seçim Haberciliği Eğitim Programı Çukurova’ya geliyor: Eğitim 22-24 Aralık’ta Adana’da

#Seçim2023 Yerel Medya Koordinasyonu ile dokuz8AKADEMİ‘nin düzenlediği “seçim haberciliği eğitimi” Çukurova’ya geliyor. Adana’da 22-23-24 Aralık günlerinde düzenlenecek olan Yerel Medya ve Yurttaş Haberciler İçin Seçim Haberciliği Eğitimi Çukurova Bölge Programı’na civar illerden katılım mümkün. Yerel medya kuruluşları, yerel gazeteciler, yurttaş haberciler, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılabileceği eğitim 3 gün sürecek. Alanında uzman eğitimcilerin gerçekleştirdiği sunumlar arasında medyada dijital dönüşümden seçim haberciliğine, seçim izleme ve ihlal tespitinden sosyal medya araçlarının kullanımına pek çok başlık yer alıyor. Eğitim programı kapsamında İzmir’den İz Gazete ve yerel medya kurumlarının temsilcileri de kendi deneyimlerini içeren sunumlar gerçekleştirecek.

PROGRAMDA YER ALAN EĞİTİM BAŞLIKLARI

 • Pandemi sonrası dünyada medyanın dijital dönüşümü, yeni medya
 • Dijital çağda haberin dönüşümü
 • Haber için sosyal medya ve sosyal medya araçları
 • Dijital çağda yalan haber ve doğrulama
 • Habere hak odaklı yaklaşım ve farklı alanlardaki uygulama örnekleri
 • Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik
 • Mobil odaklı video haberciliği ve Youtube yayıncılığı
 • Seçim izleme, ihlal tespiti ve seçim ihlallerini raporlama
 • Seçim sürecinde yerel medyanın rolü
 • Seçim haber takibinin önemi ve dokuz8HABER deneyimi
 • Yerel Medya ve Sürdürülebilirlik Deneyimleri: İz Gazete ve yerel örnekler

NASIL KATILABİLİRİM?

Seçim Haberciliği Eğitim Programı’na bölge illerinden linkteki formu doldurarak başvurmak mümkün. Başvurusu kabul edilen katılımcıların ulaşım ve konaklama masrafları karşılanıyor, eğitim için herhangi bir ücret talep ediliyor. Katılımcılardan eğitimin tümüne katılması bekleniyor.

HER BÖLGEDE EĞİTİMLER

#Seçim2023 Yerel Medya Koordinasyonu ve dokuz8AKADEMİ tarafından düzenlenen Yerel Medya ve Yurttaş Haberciler İçin Seçim Haberciliği Eğitim Programı daha önce de pek çok kentte gerçekleştirildi.  İzmir ve Karadeniz’in üç ayrı bölgesinde HopaSamsunEreğli’de düzenlen eğitimlerin İstanbul’da Türkiye Buluşması gerçekleştirmiş, 24-26 Ağustos’da Van’da bölge eğitim programı gerçekleştirilmişti. İzmir’de düzenlenen eğitim programı sonrası Ege Bölge Ağı kuruldu, hemen ardından Manisa’da bir günlük bir seçim haberciliği eğitim programı hayata geçirildi. Seçim haberciliği eğitimlerini tüm yurda yayması planlayan dokuz8AKADEMİ, bu amaçla bir eğitim seferberliği de başlattı. Seferberlik kapsamında somut bir yüz yüze eğitim planı olmasa da bu linkten başvuru yapmak ve sıradaki yüz yüze ve online eğitimlerden haberdar olmak mümkün.

 

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

dokuz8AKADEMİ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin